Balance Management

Nástroj ako spoznať sám seba

Vianoce bez stresu? Ide to…

Vianoce by mali byt šťastným obdobím stráveným s rodinou, plným lásky a radosti. No napriek tomu, skoro 38% ľudí zažíva počas Vianoc zvýšený stres, a 26% ľudí pociťuje samotu či smútok. Dokonca, existuje diagnóza, kedy pacienti prežívajú depresiu počas vianočných sviatkov.
Niektorí odborníci tvrdia, že kľúčom k zdravému prežitiu tohto nádherného hoc často hektického obdobia, je znížiť svoje očakávania, odpúšťať a zvoliť pomalšie tempo. Ľudia majú nereálne nároky a očakávania pripraviť tie najkrajšie Vianoce s kopou skvelých darčekov, zimnou dovolenkou, dokonalou večerou, koláčmi apod. Pritom si nakladajú na svoje plecia neúnosný náklad, ktorý skôr či neskôr spadne – a hádka, smútok, konflikt, či depresia sú na svete.
Takže, ako prežiť vianočné obdobie a neutrpieť žiadnu (psychickú) ujmu?
1. Vyberajte si – nemusíte prijať všetky pozvania na vianočné večierky, besiedky, koncerty, vianočné trhy, punč, cigánsku, atď. Zúčastnite sa len takých akcií, z ktorých budete mať radosť, na ktoré sa budete tešiť, a nebrať ich ako nutné zlo.
2. Vymeňte pohárik za šálku teplej kávy – nie každá sociálna interakcia musí prebiehať v bare, či v sprievode alkoholu. Ľudia majú tendenciu počas sviatkov zvýšiť konzumáciu alkoholu, ktorý môže spôsobiť depresiu, úzkosť, zhoršiť spánok a vyvolať negatívne emócie. Vyskúšajte napríklad zimné príchute káv, so škoricou, kakaom či perníkovým korením alebo širokú ponuku zimných čajíkov, ktoré vás nielen zahrejú.
3. Strávte viac času v prírode – počas decembra a sviatkov si užívame pohodu, doprajeme si viac dobrôt a užívame si leňošenie pred televízorom pri rozprávkach. No netreba zabúdať, že fyzická aktivita chráni nie len naše fyzické telá, ale je aj prospešná pre naše psychické zdravie. Čo takto ísť na rodinnú sánkovačku? Postaviť si s priateľmi snehuliaka, alebo len tak ísť omrknúť živé vianočné stromčeky, ktoré okrem iného aj krásne voňajú?
4. Podajte pomocnú ruku (alebo ju vyhľadajte) – nie každý má veľkú rodinu, či partnera s ktorým by mohol zdielať vianočné oslavy. Štatistiky uvádzajú, že každý 15. človek je na Vianoce sám. V meste prebieha množstvo charitatívnych akcií, ktoré potrebujú dobrovoľníkov, napríklad na varenie jedla, na robenie zbierok oblečenia, či len na vedenie rozhovorov s menej šťastnými ľuďmi. Pomáhanie redukuje stres, zlepšuje náladu, zvyšuje sebavedomie a vytvára pozitívne emócie – tak prečo to tento rok neskúsiť?
5. Nemajte príliš veľké očakávania a myslite aj na seba. Vraví sa, že kto veľa neočakáva, nemôže byť sklamaný. A je to tak, prehliadnite nepríjemné každoročné otázky, či poznámky svojich príbuzných, a užívajte si vzájomné chvíle. Taktiež nezabúdajte na seba, doprajte si svoj čas, choďte na prechádzku, prečítajte si pod dekou dobrú knihu, pustite si zábavný film, doprajte si relax a oddych.
6. Snažte sa užiť si nakupovanie vianočných darčekov. Nakúpte ešte pred vianočným zhonom. Darčeky nepreháňajte, stačia malé drobnosti. Krásne darčeky vyberiete aj u šikovných umelcov online, alebo na burzách kníh, či susedských trhoch. Nie je potrebné tráviť nekonečné hodiny v nákupných centrách a minúť kopy peňazí.

Depresia a úzkosť môže počas Vianoc postihnúť kohokoľvek, bez rozdielu veku, pohlavia či sociálneho statusu. Nie je to znakom slabosti, a každý z nás sa môže občas cítiť bez nálady, smutný, depresívny či úzkostný. Spoločným menovateľom je vzájomná pomoc, a hovorenie o danom probléme. Ak pociťujete dlhotrvajúci smútok, určite vyhľadajte pomoc, či už svojej rodiny, priateľov, alebo odborníka.