Balance Management

Nástroj ako spoznať sám seba

Môj syn je pravdepodobne závislý na liekoch

Ak sa povie závislosť, väčšina z nás si predstaví tvrdé drogy alebo alkohol. O takzvanej liekovej závislosti sa vo všeobecnosti hovorí veľmi málo, čo vyvoláva dojem, že nepredstavuje taký závažný problém. Opak je však pravdou. Závislosť na liekoch je menej nápadná, ale rovnako škodlivá. Ovplyvňuje nielen somatické a psychické zdravie človeka, ale aj jeho sociálne a spoločenské fungovanie.

Vyskúšajte test TU.

O problémoch so zneužívaním liekov u vlastného syna nám porozprávala pani Veronika. 

Váš syn Michal má teraz len 17 rokov. Ako ste prišli na to, že by mohol byť závislý na liekoch?

Je to dlhý príbeh. Myslím, že on bol vždy tak trochu experimentátor. Teda odkedy prišiel do puberty a začal tráviť viac času s kamarátmi. Od starších synov viem, že skúšal aj nejaké drogy. Nakoniec ani on sám sa tým netají. Viem, že skúšal marihuanu a nejaké „bylinky“… nejaké tie moderné drogy. Ale všetko to vždy bolo také… asi len experimentovanie. S liekmi je to však u neho oveľa vážnejšie. Ja ani neviem čo všetko užíva. Mám pocit, že zje každú tabletku, ku ktorej sa dostane.

Berie váš syn nejaké tabletky na lekársky predpis?

Áno. Keď sa na to pozriem s odstupom času, ani si nepamätám obdobie, keď nič nebral. Vždy mal nejaký zdravotný problém, kvôli ktorému bral lieky. Teraz už neviem, čo z toho bolo naozaj a čo si vymyslel len preto, aby sa dostal k nejakým liekom. Mal ťažkosti s trávením, potom dlhý čas odmietal jesť a výrazne schudol. Dlho sme chodili na gastro. Chodíme aj na neurológiu a k psychiatrovi. Má ľahkú epilepsiu. Liečil sa na úzkostné a depresívne stavy, ale berie aj lieky, ktoré by mali tmiť jeho agresívne výbuchy. Je toho veľa. Teraz berie tri druhy liekov, ktoré má predpísané.

Myslíte si, že je závislý na niektorom z liekov, ktoré pravidelne užíva?

To neviem. Študovala som si to aj som sa radila s lekármi. Nemá teraz ani od psychiatra ani od neurológa také tie lieky, ktoré vyvolávajú závislosť. On si skôr sám niečo vyhľadáva. Svoje lieky som si musela začať doma zamykať, ale aj tak mi odtiaľ občas niečo zmizne. Ak tam nič „lepšie“ nenájde, vezme si aj obyčajný Ibalgin, ale najviac ho zaujímajú také tie psychiatrické lieky. Myslím si, že nimi nahrádza drogy.

Nie je teda závislý na jednom, konkrétnom lieku?

Myslím si, že nie. U neho je práve toto také zvláštne. Aj psychiater nám vysvetľoval, že lieková závislosť väčšinou vzniká tak, že pacient niečo berie a potom to už potrebuje a užíva toho stále viac. U Michala je to trošku iné, preto mu zatiaľ ani neuzavreli diagnózu. On jednoducho neustále experimentuje s liekmi, hľadá niečo a skúša. Je tým priam posadnutý.

Ako funguje v každodennom živote? Má nejaké problémy?

Veľmi veľa. Má zdravotné ťažkosti, problémy so spánkom, výbuchy zlosti, pri ktorých stráca nad sebou kontrolu a rozbíja všetko okolo seba. Okrem toho má psychické problémy, chodí aj ku psychológovi. Školu nezvláda, často je na PNke. Už dvakrát sa mu podarilo tými liekmi predávkovať. Pojedol ich toľko, že sme ho nevedeli prebrať, museli sme mu privolať záchranku. Je to veľmi ťažké, neviem ako mu pomôcť.

Povedal vám alebo niekomu inému, prečo tie lieky vyhľadáva?

Povie len, že to chce vyskúšať, aké to je, čo to s ním urobí. Myslím si, že to vyhľadáva ako nejaké dobrodružstvo alebo ako únik od reality. A možno s tým začal a teraz nevie prestať, neviem.

Aké to je pre vás ako matku? Čo tento problém spôsobil vo vašej rodine?

Ja žijem sama s tromi synmi. Dvaja starší majú svoje životy a starosti. Michalove problémy ich zaujímajú, ale nejako zvlášť mi s ním nepomáhajú. Marekovi zavolám, keď si už neviem poradiť a príde, ale to je všetko. Pre mňa samú je to veľmi ťažké. Michal mal vždy problémy. Niektoré veci si dávam za vinu ja, za niektoré sa hnevám na neho. Mala som ho s druhým partnerom, s ktorým som žila len krátko. Keď bol dieťa mala som veľa problémov sama so sebou. Jeho otec od nás odišiel, mala som depresie, finančné problémy, v jednom období sme dokonca prišli o bývanie. Myslím, že toto všetko na ňom zanechalo stopy. Nikdy sa nejako nevedel zaradiť. Ako dieťa bol skôr samotár, potom v puberte zas inklinoval k tým zlým. Do toho tie jeho zdravotné problémy… Nemali sme to v živote ľahké.

Priznáva si Michal, že má s užívaním liekov problém? Chce to riešiť?

Keď s ním je to ako na hojdačke. Sú obdobia, keď plače a sľubuje, že sa zmení. Vtedy chodí na terapie a naozaj sa snaží. A potom zas prídem na to, že mi zmizli nejaké lieky alebo u neho niečo nájdem. Keď sa ho na to spýtam, začne sa vyhovárať alebo je agresívny. Niekedy zmizne z domu aj na niekoľko dní, potom sa vráti krotký a sype si popol na hlavu. Jeho odhodlanie zmeniť sa ale vydrží nanajvýš niekoľko mesiacov.

Ako sa to snažíte riešiť?

Michal chodí pravidelne na kontroly ku psychiatrovi a keď práve nie je v tom svojom zlom období tak aj na sedenia ku psychológovi. Hľadala som pre neho nejaké liečebne, ale to odmieta.