Balance Management

Nástroj ako spoznať sám seba

Keď telo opúšťa rozum

Zasekla som sa. Moja vnútorná sila zostala naštrbená. Ako krehká ceruzka, ktorá sa po páde zlomí na dve polovice.

Po niekoľkých rokoch som opäť začala pozerať In Treatment. K seriálu som sa dostala ako tínedžerka. Zaujímali ma témy z oblasti psychológie. Nenavštevovala som terapiu, no čosi ma na onej polhodine medziľudského dialógu uchvacovalo.

Dnes už viem, že dôvodom bol akýsi pocit pochopenia. S niektorými z pacientov som sa vedela veľmi dobre stotožniť. A práve tento fakt ma primäl pozrieť si ďalšie časti seriálu. Včera na obrazovke počítača plakalo mladé dievča. Malo rakovinu, hovorilo o pocite disociácie.

Už týždeň som sa necítila vo svojej koži. Som človek introvert, domased. Potrebujem mať svoj kľud a čierny čaj s mliekom. A ak niečo nesedí, som okamžite nespokojná. Ako malé, neposedné dieťa.

Nuž v posledných dňoch sa stále čosi dialo. Míting sem, míting tam, zoznamovačky jedna radosť. Kde je môj kľud, môj domov? Chýba mi to letné vysedávanie v parku a písanie pri jazere.

A tak som sa uprostred týždňa zasekla. Ako krehká ceruzka, ktorá sa po páde zlomí na dve polovice.

Vo výsledku začal život plynúť ako vo filme.

Scéna číslo jedna: Sedím v škole, rečním pred spolužiakmi. Strih. Hľadím na vlastné ústa v pohybe. Napriek tomu nerozumiem slovám, ktoré pery tvarujú.

Scéna číslo dva: Tma, ticho. Nachádzam sa vo svojej mysli. Snažím sa pochopiť, čo sa práve deje.

Scéna číslo tri: Som späť vo svojom tele. Sústredím sa na dianie v mojom okolí, no zisťujem, že strácam niť. Akoby ste sedeli pred veľkým plátnom, na ktorom sa odohráva to, čo práve robíte.

Bizarné? Pre niektorých z nás je to realita.

Svoj nezvyčajný stav mysle som si uvedomovala. Nevedela som s ním však urobiť nič. A tak som sa ho rozhodla akceptovať. Prvýkrát som o chmúrnych myšlienkach povedala iným ľuďom. Ľuďom, ktorí sledujú moju stránku. Ľuďom, ktorí čítajú moje články a pozerajú videá.

Dostalo sa mi množstva povzbudivých komentárov.

Takúto reakciu som nečakala. Vlastne som nečakala nič. No sila vzájomnosti ma potiahla nahor. Ubezpečila ma v tom, že na tomto svete nie som sama.

V skutočnosti je nás tu obrovské množstvo. Nie sme navonok iní. Možno inak premýšľame, inak sa v živote rozhodujeme. Pravdou však je, že život bez nás by bol čiernobiely. Bez farieb. Lebo práve my, ľudia inakosti, mu dodávame farbu.

Viacerí z nás sa neustále zamýšľame nad zmyslom života, mnohí nachádzame útechu v umení. Nemáme radi konvencie, lebo sa v nich strácame. Stránime sa ľudí v oblekoch, lebo sa bojíme nepochopenia. Snažíme sa zapadnúť, no o to viac si uvedomujeme vlastnú osamelosť.

Napriek tomu existujú ľudia, ktorí nám rozumejú. Možno sú nimi historické postavy, umelci, vedci, filozofi… No práve vďaka ich stope sa necítime sami.

A tak ideme ďalej. Putujeme cestou skalnatou, bolestivou, no miestami nádherne dojemnou.

 

Klára Kusá

pre psychodravie.sk