Balance Management

Nástroj ako spoznať sám seba

Bipolárna porucha osobnosti a Natália

Pani Natália, tak ako mnoho ľudí trpiacich bipolárnou poruchou osobnosti, o svojom stave zistila až vo svojich 42 rokoch.

Vyskúšajte test TU (sledujte výsledok pre depresiu a mániu)

Jej sestra Alena spomína, že mnoho rokov, ona, a celá rodina malý taký zvláštny pocit, že niečo jednoducho nie je v poriadku, no pripisovali to Natáliinej osobnosti. Vraveli si: „Veď ju poznáte, je tak trochu divoká, neobsedí dlho na jednom mieste.“, „Nedokáže sa sústrediť, často mení autá i partnerov. To je skrátka naša Naty.“ Mala také rôzne obdobia, raz bola nadšená, všetko sa jej darilo, bola šťastná, plná života, každého milovala, mala partnera, novú prácu, nové auto atď. No a potom boli obdobia, kedy sa všetko kazilo, nechcela ani vyliezť z postele. Bola sama, smutná a bez chute do života.
V jej rodine je história depresie a alkoholizmu, a Natália sa v skorom mladom veku pokúsila vziať si život. V tom čase, jej blízki netušili, že by tento akt naznačoval prítomnosť psychického ochorenia.
V jedno leto bola Natália v stave hlbokej depresie. Celá rodina bola pohromade, keď konečne prehovorila: „Potrebujem pomoc.“ A to spustilo celý proces uzdravovania sa. Bola jej diagnostikovaná bipolárna porucha osobnosti a bola jej nasadená liečba liekmi a sedeniami u psychiatra. O svojich liekoch, tvrdí, že: „Zmenili ma od zmätenej a paranoidnej osoby na bežne fungujúceho človeka, ktorý sa vie sústrediť a dokončí svoju rozrobenú, aj dlhodobú prácu.“
V súčasnosti sa Natália okrem svojej každodennej práce venuje rozširovaniu povedomia o tomto ochorení. Zdieľa svoj osobný príbeh a svoje zážitky na internete s nádejou, že budú inšpiráciou aj pre ostatných, trpiacich bipolárnou poruchou osobnosti, aby sa nebáli priznať si, že niečo nie je v poriadku, a aby vyhľadali odbornú pomoc.
„Tým, že o svojej chorobe otvorene hovorím, mi pomáha nehanbiť sa za svoj stav, a nemať zo seba zlý pocit, len za to, že trpím mentálnym ochorením.“