Balance Management

Nástroj ako spoznať sám seba

Ako pomôcť dieťaťu s depresiou?

Vášmu dieťaťu bola diagnostikovaná depresia. A čo ďalej? Určite je dôležité, aby ste si o tomto ochorení naštudovali všetky dostupné informácie. Ak budete vedieť, s akou chorobou máte dočinenia, budete svojmu dieťaťu vedieť efektívne pomôcť. Nenechávajte to na druhých, vaše dieťa spolieha na vás.

Vyskúšajte TEST TU.

Pri depresii je okrem správnej diagnostiky a účinnej liečbe prostredníctvom psychoterapie a prípadne aj liekov nezanedbateľná, priam až nevyhnutná podpora rodiny a priateľov.

Čo môžem urobiť doma?

Popri spolupráci s psychológom môžete vyskúšať niektoré z týchto jednoduchých no účinných spôsobov ako svojmu dieťaťu pomôcť:

  • Myslíme pozitívne. V prípade, že má vaše dieťa negatívne myšlienky, o sebe, svojom okolí, o budúcnosti, môžete mu ukázať, ako myslieť pozitívne. Napríklad, môžete povedať veci ako: „Keď robíme toto, veľmi sa pri tom bavím.“; „To bola zábava!“; „Vedela som, že to dokážem.“ a pod.
  • Preč so stresom. Dostaňte stres a napätie vášho dieťaťa pod kontrolu! Určite pravidelný čas na relaxačné činnosti, ktoré má vaše dieťa rado. Pravidelná rodinná rutina tiež pomáha uvoľniť stres (spoločná večera, spoločenská hra, čítanie knihy a pod).
  • Relax. Ak máte tablet, alebo smartfón, vyhľadajte si aplikácie, ktoré vášmu dieťaťu pomôžu naučiť sa relaxačné stratégie. Napríklad rôzne relaxačné cvičenia zamerané na hlboké dýchanie, svalovú relaxáciu či riadené vizualizácie.
  • Som tu pre teba. Urobte si na svoje dieťa čas. Rozprávajte sa s ním. Počúvajte ho, to ako sa cíti, čo práve prežíva. Môžete sa rozprávať pri spoločných aktivitách, ako varenie, stolovanie, prechádza, výlet, venčenie psa apod.
  • Sme jeden tím. Vy a psychológ/terapeut vášho dieťaťa musíte spolupracovať. Konzultujte s ním vašu účasť na liečebnom procese, ako sa môžete zapojiť, ako môžete svojmu dieťaťu pomôcť.
  • Zapojte školu. Ak je vaše dieťa školou povinné, dohodnite si stretnutie s triednou učiteľkou, objasnite jej situáciu, a dohodnite sa na postupoch, ako to vášmu dieťaťu v škole uľahčiť.
  • Krok za krokom. Ak trpí vaše dieťa depresiou, je pravdepodobné, že sa nebude chcieť stretávať so svojimi priateľmi, vykonávať fyzické aktivity, či zabávať sa. No robenie zábavných a aktívnych vecí je pre neho prospešné. Môžete ho povzbudzovať, aby to aspoň skúsilo, aj keď len na chvíľu – napríklad, pol hodinu strávi so svojimi priateľmi alebo si pôjdete zaplávať a pod.

 

Nezabúdajte na seba. Pamätajte, že vznik depresie u vášho dieťaťa nie je vašou vinou. Je náročné vidieť svoje dieťa smutné, nešťastné a vyprahnuté, a vplýva to na vzťahy v celej rodine. V prípade, že vám stres  a starosti spôsobujú problémy v každodennom živote, je v poriadku vyhľadať odbornú pomoc. Aby ste boli schopní poskytnúť vášmu dieťaťu s depresiou potrebnú starostlivosť, musíte byť v poriadku vy, fyzicky aj mentálne. Pre rady a podporu sa nebojte zájsť na online podporné skupiny pre rodičov s deťmi s depresiou – pocit, že v tom nie ste sami vám dodá viac odhodlania.