Balance Management

Nástroj ako spoznať sám seba

Ako ešte bojovať s depresiou

Depresia je na vzostupe, a ľudí s osobnou skúsenosťou s týmto psychickým ochorení pribúda. Depresia, prejavujúca sa okrem iného dlhodobým smútkom, je bežne liečená predpísanými antidepresívami. Človek ochorie, ide k lekárovi, ten mu predpíše lieky, a pacient ich začne užívať .

Ak trpíte príznakmi depresie ( OTESTUJTE SA ), bola vám stanovená diagnóza a psychiater vám predpísal lieky na depresiu, a chcete aj zdravsie žiť vyskúšajte aj tieto prírodné metódy. Je mnoho prírodných spôsobov, ktoré môžu pomôcť alebo uľahčiť priebeh. Ktoré to teda sú?

Vyhýbajte sa spracovaným potravinám.

(množstvo informácií o potravinách, receptoch a novinkách zo sveta gastronómie)

Určite ste už počuli o množstve rôznych prístupov k stravovaní, paleo, vegetariánstvo, vegánstvo, raw strava apod. Je ich mnoho a každému vyhovuje niečo iné. Každé stravovanie má svoje odlišnosti, no všetky sa zhodnú na jednom – treba jesť zdravé a ozajstné jedlo. Zabudnite na spracované potraviny, na croissant k rannej káve, na obed z rýchleho občerstvenia, či na polotovary čo hodíte na večeru do mikrovlnky. Zdravým stravovaním si zabezpečíte vysoký prísun vitamínov, minerálov, aminokyselín a ostatných živín, ktoré váš mozog potrebuje pre správne fungovanie. Aditíva v spracovaných potravinách, ako biely cukor, glutaman sodný či umelé sladidlá, môžu zhoršovať zdravotný stav.

Jedzte zdravé tuky

Vedeli ste, že väčšia časť nášho mozgu je tvorená tukom, a že asi 25% telesného cholesterolu je uložená práve v ňom? Náš mozog potrebuje pre správne fungovanie zdravý tuk. Takže zabudnite na nízko kalorické diéty, a doprajte si množstvo potravín bohatých na zdravý tuk ako orechy, avokádo, kokosový olej, olivový olej, sezamový olej, konopný olej, ľanový olej, a čerstvý losos.

Výskumy poukazujú, že čím viac nezdravých trans tukov konzumujete, tým ste vo väčšom riziku na vznik depresie. Už len jednoduché zamenenie klasického repkového oleja za panenský, za studena lisovaný olivový olej, znižuje riziko ochorení. Taký kokosový olej, použiteľný na varenie, pečenie, smaženie, či studenú kuchyňu, zásobuje náš mozog mastnými kyselinami so stredne dlhým reťazcom, a práve tieto sú tak účinné na boj proti depresi.

Ľudia s depresiou môžu mať v krvi nízke hladiny omega-3 mastných kyselín, ktoré sú štrukturálnou zložkou membrán mozgových a nervových buniek. Jedna konkrétna omega-3 mastná kyselina je obzvlášť dôležitá pre správne fungovanie mozgu, a to kyselina dokosahexaenová (DHA kyselina). Nedostatok práve tejto kyseliny je v úvahách spájaný s mentálnymi ochoreniami, poruchami ako depresia, bipolárna porucha osobnosti, či schizofrénia. Najlepším zdrojom omega-3 mastných kyselín a DHA kyseliny sú studeno vodné ryby ako losos a sardinky, a morské riasy. Nemusíte hneď hltať rybí olej, existujú aj rôzne potravinové doplnky s týmito kyselinami rastlinného pôvodu, napríklad z morských rias.

Začnite sa hýbať

Pohyb je najjednoduchším a najúčinnejším spôsobom ako si zlepšiť náladu. Akákoľvek fyzická aktivita nabudí váš mozog, zvýši krvný obeh, dodá telu viac kyslíka, mozgu okrem kyslíka odovzdá aj glukózu a potrebné živiny, zatiaľ čo telo vylučuje toxíny. Pohyb pomáha budovať zdravší mozog zvýšením počtu chemikálií, ktoré majú na starosti jeho obnovu a podporujú neurónové prepojenia. Dalo by sa povedať, že fyzická aktivita reorganizuje celý mozog a človek sa stáva odolnejším proti stresu. Pravidelné cvičenie zlepšuje náladu, odbúrava stres, je to často opakovaná fráza ale jednoducho overiteľná. Treba si stanoviť pevný režim.

Ak je to možné, cvičte vonku. Pohyb na čerstvom vzduchu má viacero benefitov, zvyšuje vitalitu, entuziazmus, potešenie a aj sebadôveru, zatiaľ čo znižuje napätie, depresiu a únavu. Okrem toho outdorová aktivita vám pomáha obnoviť cirkadiálny rytmus, ktorý vám zlepší váš spánok, a vystavovanie sa slnku doplní vaše zásoby vitamínu D, ktorý nielenže zlepšuje náladu ale je aj potrebný pre stavbu kostí.

Vyskúšajte meditáciu

Dôkazy, že pravidelná meditácia je jedným z najlepších spôsobov bojovať s depresiou, začínajú byť zjavné. Meditácia má pozitívny efekt pri liečbe rôznych psychických ochorení a hlavne pri depresii. Meditácia funguje na rôznych úrovniach, nielenže zvyšuje hladinu serotonínu, navodzuje hlbokú relaxáciu, znižuje hladinu stresového hormónu (kortizolu), ktorý významne prispieva k vzniku depresie, ale aj upokojuje tok myšlienok a redukuje negatívne vnútorné hlasy, ktoré trápia nie len ľudí s psychickým ochorením.

Uzdravujúce schopnosti mysle sú veľmi efektívne pri liečbe depresie. Okrem meditácie sú vhodné techniky ako riadená imaginácia, seba hypnóza, jóga, dychové cvičenia, autogénny tréning, akupunktúra, biofeedback, či neurofeedback .

Buďte vďační

Je dokázané, že jedinci trpiaci depresiou prejavujú vďačnosť o 50% menej ako zdraví ľudia. Každodenné praktikovanie vďačnosti môže zlepšiť vaše zdravie, vzťahy, sebavedomie, spánok a dokonca sa budete cítiť šťastnejší. Vedci preukázali, že vďačnosť a depresia sú nepriamo prepojené. Čím je človek vďačnejší, tým je menej pravdepodobné, že sa u neho vyvinie depresia. Ak je človek vďačný za to čo má, je šťastnejší, a tým pádom sú u neho negatívne emócie ako závisť, frustrácia, rozhorčenie a ľútosť v úzadí.

Výborným cvičením, ako podporiť svoju vďačnosť je každý večer si v mysli zrekapitulovať váš deň a zapísať si aspoň tri veci, za ktoré ste vďační. Ak vás nič konkrétne nenapadá, začnite malými vecami – napríklad posteľou na spanie, strechou nad hlavou, teplou večerou apod. Môžete použiť pero a papier, alebo aj aplikáciu v mobile, dôležité je vytvoriť si nový zvyk. Nacvičovanie si vďačnosti stimuluje a zvyšuje množstvo chemikálií v mozgu podporujúcich náladu, ako dopamín, serotonín a oxytocín.

Stavte na moc byliniek

Popri adaptácií sa na nový a zdravší životný štýl, je vhodné používať aj rôzne bylinné kúry. Mnoho tradičných kultúr používa bylinky na boj s depresiou, a ich prínos, či už pri ich samotnom užívaní, alebo v kombinácií s liekmi, je vedecky preukázaný. Napríklad, v tradičnej čínskej medicíne sa na liečbu depresie využívajú tri rastliny – Arktický koreň (Rhodiola rosea), Ázijský ženšen (Panax ginseng) a ginko (Ginkgo biloba).

Arktický koreň, či Rozchodnica ružová, ktorý zvyšuje hladiny serotonínu, norepinefrínu a dopamínu, je obzvlášť účinný pri depresií sprevádzanou úzkosťou a únavou, alebo pri depresií spôsobenou sezónnou afektívnou poruchou. Symptómy depresie redukuje rýchlejšie ako antidepresíva, a úľavu prináša do jedného týždňa.

Aj keď je Ginko známe skôr pre svoje blahodarné účinky na pamäť, je skôr účinnejší práve pri boji s depresiou. Tak ako koreň Ženšenu, má schopnosť zvýšiť prietok krvi v mozgu, zvyšuje hladinu dopamínu a serotonínu, zatiaľ čo znižuje hladinu kortizolu.

Ďalším z tradičných medicínskych prístupov je indická ajurvéda. Jednou z najdôležitejších bylín v tejto medicíne je ashwagandha (Withania somnifera), a využíva sa pri redukcií stresu a starnutia. Schopnosť znižovať hladiny stresového hormónu kortizolu je prospešná pri liečbe depresie sprevádzanou úzkosťou a nespavosťou.

Medzi ďalšie významné ajurvédske antidepresíva patrí aj korenie kurkuma (Curcuma longa), ktoré okrem dezinfekčných vlastností má aj prospešné účinky na fungovanie mozgu. Toto korenie sa tradične nachádza v indickej a ázijskej kuchyni. Kurkumín obsiahnutý v kurkume zvyšuje hladinu hormónov serotonín a dopamín, a tak ako ashwagandha, zvyšuje účinnosť antidepresív.

Predtým ako si naordinujete rôzne bylinné kúry, je vhodné poradiť sa so skúseným bylinkárom, alebo liečiteľom, v akých množstvách, v koľkých dávkach a v akom intervale rastlinky užívať.

 

Nech už vyskúšate ktorúkoľvek „podpornú“ metódu, vždy konzultujte svoje rozhodnutie s lekárom, ktorý vám do poručí správny postup. Primárne je dôležité riadiť sa radami lekára, v ktorého starostlivosti ste.

 

/Partner Textu/