Balance Management

Nástroj ako spoznať sám seba

Úzkostné poruchy

(Vyskúšajte TEST tu) Úzkosť je veľmi dôležitou súčasťou našich životov, súvisí s pudom sebazáchovy – vďaka nej, dokážeme fungovať v reálnom svete. Vďaka nej skontrolujeme či sme vypli sporák, nejdeme neskoro večer cez tmavý park, pri dôležitých rozhodnutiach znervóznieme apod. No pre niektorých ľudí úzkosť spôsobuje vážny problém, pre ktorý nedokážu niekedy ani vyjsť von zo svojho domova. Úzkostné poruchy sú chronické psychické ochorenia, nejedná sa o žiadny výmysel, predstieranie či o slabosť.

O úzkostnú poruchu sa jedná, ak problémy, ktoré spôsobuje nadmerná úzkosť a strach, výrazne obmedzujú naše aktivity, a spôsobujú, že človek sa necíti príjemne, či už telesne alebo psychicky – pociťuje diskomfort.

Pojem úzkostné poruchy zastrešuje nasledovné stavy:

vyznačuje sa nadmernými a nereálnymi obavami počas obdobia trvajúceho aspoň 6 mesiacov. Je spojená s aspoň tromi z nasledujúcich príznakov: roztržitosť, únava, nesústredenosť, podráždenosť, výbušný hnev, svalové napätie, poruchy spánku, zmeny osobnosti.

predstavuje neustály strach z každodenných sociálnych situácií, so zameraním sa na to, že nás budú ostatní súdiť, zosmiešňovať či budeme na posmech.

sú intenzívne, pretrvávajúce a opakujúce sa strachy z určitých objektov (napríklad pavúky, hady, krv apod.) , alebo situácií (verejné vystúpenie, výšky). Vystavenie sa týmto môže spustiť panický záchvat.

zahŕňa opakujúce sa záchvaty paniky, spolu s neustálym strachom z ďalších záchvatov, a časté vyhýbanie sa situáciám, ktoré by mohli tieto záchvaty spustiť, či pripomenúť predošlé záchvaty (navodiť spomienky na minulý záchvat). Prejavujú sa nadmerné potenie, bolesť na hrudníku, nepravidelný tep, neschopnosť nadýchnuť sa.

 

Symptómy

Úzkostné poruchy majú spoločné všeobecné príznaky, a to:

  • panika, strach, nepríjemnosť;
  • problémy so spánkom;
  • vnútorný a vonkajší nepokoj;
  • studené, spotené, necitlivé či brnivé končatiny;
  • dýchavičnosť;
  • nepravidelný tep;
  • sucho v ústach;
  • nevoľnosť;
  • svalové napätie;
  • závrat.

Príčiny vzniku

Tak ako u väčšiny psychických ochorení, odborníci presne nevedia čo spôsobuje úzkostnú poruchu, no význam prikladajú kombinácií viacerých faktorov, ako zmeny v mozgu, genetika a stres z prostredia. Poruchy sa môžu dediť a môžu byť naviazané na chybné mozgové obvody kontrolujúce strach a ostatné emócie.

Diagnostika  

Ak na sebe, alebo na svojom blízkom pozorujete symptómy, ktoré by mohli poukazovať na úzkostnú poruchu, či na iné psychické ochorenie, je nutné vyhľadať vášho lekára. Ten na základe vašej zdravotnej histórie, príznakov, a rodinnej anamnézy určí príčinu vašich problémov. Ak sa mu to nepodarí, odporučí vás špecialistovi, ako psychológ, či psychiater, a ten vám určí presnú diagnózu s ktorou sa dá už ďalej pracovať.

Liečba

Najúčinnejšie sa ukazuje jedna, či kombinácia nasledovných:

  • Lieky; Niektoré druhy liekov, ako antidepresíva, lieky používané pri epilepsii, a nízke dávky antipsychotík sa využívajú pri liečbe úzkostných stavov. Taktiež sa využívajú lieky na zníženie úzkosti (anxiolytiká).
  • Psychoterapia; jedná sa o určitý druh poradenstva, ktorý sa zameriava na emocionálnu reakciu na duševné choroby, na to, ako pacient svojmu ochoreniu rozumie, a učí ho, ako sa s ním vyrovnať. Účinný sa ukazuje kognitívno behaviorálny prístup, ktorý pacientom ukazuje, ako rozpoznať a zmeniť jednotlivé myšlienkové vzorce a správanie, ktoré vyvoláva úzkosť alebo paniku.

 

Ako zvládať svoju úzkosť?    

Tieto typy vám môžu pomôcť kontrolovať vaše príznaky úzkosti:

  • Obmedzte príjem potravín a nápojov s kofeínom (káva, čaj, energetické nápoje, čokoláda). Kofeín stimuluje, čo môže zhoršiť príznaky úzkosti.
  • Jedzte zdravo a cvičte. Pohyb vytvára v mozgu serotonín, vďaka ktorému sa cítime lepšie, redukuje stres a napomáha lepšiemu spánku.
  • Úzkostné poruchy sú často spojené so zlým spánkom. Snažte sa pravidelne oddychovať a dodržiavať spánkový režim.

Ak užívate nejaké voľno-predajné lieky, konzultujte to so svojím lekárom, pretože tieto môžu obsahovať látky, ktoré môžu príznaky úzkosti zhoršiť.