Balance Management

Nástroj ako spoznať sám seba

Slovné útoky na sociálnych sieťach sú znakom nevyrovnanej osobnosti (zas korona? … možno ani nie…)

Keďže každý deň komunikujem s desiatkami ľudí a poctivo sledujem komunikáciu ľudí na sociálnych sieťach, všímam si akým spôsobom sa prejavuje ich strach z tejto situácie. Dostali sme sa do zložitej situácie, kedy na frak dostáva duševná stránka našej osobnosti. Čím dlhšie izolácia trvá, tým sú ľudia nervóznejší, ustráchanejší a nepríjemnejší. Keďže nemajú kde svoje úzkosti, strach a hnev ventilovať, robia tak na sociálnych sieťach. Nehovorím, že je to nejaká novinka, no tentoraz je to oveľa citeľnejšie ako kedykoľvek predtým.

Testy si môžete vyskúšať TU.

Zjednotené testy pre otestovanie blízkeho nájdete TU.

Včera som zachytila diskusiu kde slobodná mamička prosila o pomoc, pretože ju nechceli pustiť s malým dieťaťom do obchodu. Viem, že dnešné mamičky sú celkom iné ako sme boli my staršie alebo naše mamy či babky, ale vidieť pod jedným statusom stovky nenávistných komentárov práve od tých starších žien mi prišlo smutné. Poviem vám, že vyzretý, dospelý a inteligentný jedinec nikdy neodsúdi niekoho len preto, že je iný. Dospelý a múdry jedinec, ktorý sa prezentuje vyspelosťou,  ak nemôže pomôcť, tak radšej mlčí. Keď tak pozorujem komentáre Slovákov, netrúfam si odhadnúť percento tých, ktorí pomáhajú alebo mlčia, voči tým, ktorí slovne ostatných napádajú. Ľudia, ktorí nezvládajú svoje emócie, nezvládajú toto emočné a duševné vypätie si kompenzujú svoj strach a hnev na celkom nevinných ľuďoch, ktorí s tým nemajú nič spoločné. A práve teraz je obdobie, kedy môžu a majú priestor vyriešiť  svoj strach a hnev tam kde je jeho pôvod. A to je DOMA. Skúste tí, čo ventilujete svoj hnev na sociálnych sieťach na celkom cudzích ľuďoch, skúste to urobiť doma na členoch svojej rodiny. Keď máte potrebu niekoho slovne napadnúť na sociálnej sieti, urobte to na niekom z rodiny. Že to neurobíte, pretože máte strach čo by ten druhý urobil? Áno, minimálne by s vami prestal komunikovať, maximálne, to radšej ani nenapíšem čo by vám urobil. A teraz si predstavte, že by sa k vám cez mobil či monitor dostal človek, ktorého slovne napádate, pretože neviete narábať s vlastným strachom a hnevom tak, aby ste tým neobťažovali cudzích ľudí. Myslíte, že by vás ten človek pochválil? Celkom by ma zaujímalo, čo by sa stalo, keby operátori vypli internet. Čo by sa stalo, keby ľudia naozaj museli riešiť svoj strach a hnev vo vlastných rodinách a nerozsievať ho ako mor na cudzích ľudí. 

Koronu si ľudstvo vypýtalo, vypýtali sme si ju preto, aby sme konečne začali riešiť to, čo je podstatné, no ľudstvo zatiaľ stále nechápe, že riešiť si to má každý doma, v sebe, vo svojej rodine. Stále nechápeme, že ako rasa si máme pomáhať a ak nevieme pomôcť cudziemu, máme byť ticho a pomáhať sebe. Ja úplne chápem ľudí, ktorí majú strach z budúcnosti, majú pocit, že netušia čo bude. 

Milí ľudia, poviem vám tajomstvo, to ste nevedeli nikdy.

Nikdy ste nevedeli čo bude, aj keď to tak vyzeralo. Teraz sme však prinútení žiť v prítomnosti, pretože si konečne uvedomujeme, že netušíme čo bude zajtra. Nezmenilo sa nič len vaše vnímanie budúcnosti. Nie média, vláda a korona môžu za šíriacu sa paniku. Tú paniku vytvárajú ľudia, ktorí sú ovládnutí strachom, bezmocnosťou a hnevom. Akákoľvek vaša reakcia na takéhoto človeka prispieva k šíreniu strachu a hnevu, ktoré sú neopodstatnené. Ak ste zdraví, máte strechu nad hlavou, máte čo jesť a piť, môžete sa skontaktovať s rodinou, nemáte dôvod na paniku. A keď tak sledujem to, čomu sa slováci venujú, máme sa nadmieru dobre. Jediný rozdiel oproti bežnej realite je ten, že si musíme siahnuť do svedomia, priznať si to, čo nám funguje, čo nám nefunguje a vypratať  strašiakov zo svojich skríň. A na rovinu, toto je to, čoho sa ľudia obávajú najviac, pozrieť sa na tých vlastných strašiakov. A môžem vám povedať, že ak sa bude tento strach šíriť sociálnymi sieťami, panika neopadne nikdy. Dokedy budú ľudia reagovať s hnevom a strachom, dovtedy budeme izolovaní, pretože hnev, strach a úzkosť oslabujú imunitný systém, takže nad nami bude mať moc akýkoľvek vírus, nielen korona. 

Zamysleli ste sa teraz niekedy nad tým, že toto je možno posledná šanca ľudstva, aby sa zachránilo? Pozrite sa na prírodu, na planétu Zem ako rýchlo sa regeneruje, keď nastane pokoj a kľud, keď na ňu nikto neútočí, nikto jej neškodí. My sme súčasť tejto planéty, nie sme viac ani menej, aj keď si myslíme, že sme páni tvorstva, je to veľký omyl, v ktorom žijeme tisícky rokov. Planéta je tu šéf, ona rozhoduje čo s nami bude. A čo nám v týchto chvíľach ukazuje? Keď je kľud, pokoj a prímerie, všetko sa regeneruje. Lenže kým sa to prejaví na povrchu, planéta uprace zvnútra. A tak isto je to aj s nami, potrebujeme upratať vnútro, aby navonok mohli naše vzťahy, náš život , prekvitať. Kto toto nepochopí, bude sa mu veľmi ťažko žiť. 

Čo môžete urobiť? 

  1. V prvom rade prestaňte riešiť druhých, ide o váš život, o vaše vnútro, o vaše upokojenie. 
  2. Nekomentujte nikomu príspevok, v prípade, že mu neviete reálne pomôcť, obmedzíte tak počet nenávistných správ.
  3.  Ak niekde na webe uvidíte nenávistnú diskusiu, nazdieľajte tam tento článok priamo do diskusie. Ku komu sa má dostať, k tomu sa dostane. 
  4. Prehliadajte poplašné správy, ktoré sa šíria internetom, sú ich milióny a sú tak silné, že vás prevalcujú. 
  5. Nájdite si niečo, čo vám urobí radosť, čo vás rozosmeje. 
  6.  Nebojte sa v kruhu rodiny hovoriť o svojich pocitoch a emóciách, je to dôležité, pretože potláčaním sa vo vás hromadia a robia nedozierne škody. Aj členovia vašej rodiny majú skryté emócie, je ťažké ustáť ich ak sa vo viacerých kopia. Buďte to vy, kto sa bude snažiť priniesť pokoj a radosť do domu. 
  7. Neriešte čo bude zajtra, o týždeň, o rok, pretože to aj tak netušíte, čo bude mať byť to bude. Aj tak nikdy netušíte koľko času vám zostáva, možno je to len tento jediný deň. Obávať sa smrti je celkom zbytočné, pretože k nej tak či tak smerujeme všetci, otázkou je iba to ako strávime čas, ktorý máme. Môžeme ho premárniť strachom, hnevom, bezmocnosťou alebo si ho užiť v pokoji, kľude a radosti. 
  8. Ak vás niečo trápi a neviete čo s tým, môžete začať o tom písať, dať to zo seba von alebo vyhľadajte niekoho, kto vás vypočuje a podporí. 

Je naozaj na čase prestať obviňovať iných z vlastných životných nezdarov. Teraz môžeme urobiť hrubú čiaru za minulosťou a začať žiť inak, tak, aby sme v ďalšom živote boli spokojní a šťastní. 

Ak sa potrebujete vyrozprávať a nemáte to komu povedať, prikladám emailové adresy, kam nám môžete napísať a my sa vám radi budeme venovať. 

info@pinelky.sk                                               www.pinelky.sk

alenka@pinelky.sk                                           www.pinelky.sk

evka@pinelky.sk                                              www.pinelky.sk

gombosova@hotmail.com                               Psychiatrička

Nikto v týchto chvíľach nemusí byť sám, každému sa dá pomôcť ak je pripravený pomôcť si aj sám. Pevne verím, že toto obdobie zvládneme a výsledkom bude obroda ľudí. 

Autorka: Renata I. Jančeková