Balance Management

Nástroj ako spoznať sám seba

Mám depresiu alebo len depku?

Porovnávať depku a depresiu je ako hľadať analógiu medzi silnejším vetrom, ktorý vám ráno pri odchode do práce pokazí účes a ničivým hurikánom. 

Prvý prípad nie je nič potešiteľné. Možno vám úplne zničí vzhľad či dokonca pokazí celý deň. Skôr či neskôr sa však nejako spamätáte. Niektoré pramienky si upravíte, nad inými mávnete rukou a na tie posledné znepokojujúce zabudnete vďaka rozhovoru s kolegom alebo návalu povinností, ktoré musíte v ten deň zvládnuť. Až večer si pred zrkadlom poviete, že dnes ste v práci vyzerali fakt nanič a možno vás to začne aj trošku škrieť. Nakoniec však príde nový deň, slnko a bezvetrie.

Vyskúšajte TESTY TU.

Hurikán však, podobne ako depresia, prináša smršť. Jeho priebeh je oveľa dramatickejší, bolestivejší až traumatizujúci a jeho dôsledky sú nedozerné. Bez pomoci a ochrany skončíte doráňaný, ubolený, psychicky a fyzicky zničený, či dokonca mŕtvy. 

Depka

Depka je stav, ktorý väčšina z nás už zažila na vlastnej koži. Ako naznačuje aj jej pomenovanie, je menej závažná ako depresia a v populácii sa objavuje oveľa častejšie. Charakterizuje ju dlhšie trvajúca zlá nálada bez ďalších sprievodných symptómov. Ak máte depku, môžete byť smutný, ale aj podráždený, ľahšie sa nahneváte, môžu vás premknúť aj krátkodobé pocity zúfalstva či bezmocnosti. Dokážete sa však takpovediac premôcť a v každodennom živote fungujete normálne. Chodíte do práce, plníte si svoje povinnosti, komunikujete s okolím, v prítomnosti priateľov či rodiny sa aj zasmejete. Vaša zlá nálada trvá pár dní, možno aj týždeň a potom postupne ustúpi.

Depka má jasnú príčinu, ktorú viete pomenovať. To je veľmi dôležité. Depka sa neobjavuje len tak z ničoho nič. Môže byť napríklad dôsledkom manželskej hádky, problémov na pracovisku, osobného neúspechu, zmarených plánov, preťaženia či nahromadenia problémov. Ak máte depku, je vám jasné, prečo ju máte a čo ju spôsobilo. Ak sa dôvod depky stratí (napr. si vyjasníte spor s partnerom a udobríte sa), veľmi rýchlo ustúpi aj vaša zlá nálada.

Na rozdiel od depresie nejde o ochorenie a depka si teda nevyžaduje liečbu. Ako to bolo metaforicky popísané už v úvode, človek trpiaci depkou si dokáže čiastočne pomôcť sám. Skúste sa vyrozprávať priateľovi, venujte sa obľúbenej činnosti, choďte do prírody, medzi ľudí alebo si výdatne zašportujte. Ak trpíte depkou, vaša nálada sa zaiste pohne od bodu mrazu smerom k plusovým teplotám.

Depresia

Depresia je ochorenie celého organizmu. Jej typickým znakom je chorobne smutná nálada, ktorá pretrváva týždne. Od depky sa líši najmä tým, že je intenzívnejšia, dlhodobejšia a bráni človeku vykonávať bežné aktivity. Ak máte depresiu, tak sa vám aj bežné činnosti ako osobná hygiena, príprava raňajok či konverzácia s priateľmi zdajú ako nesmierne namáhavé a musíte vynaložiť veľké množstvo energie, aby ste ich zvládli. Okrem smútku je každodennou súčasťou vášho prežívania aj beznádej, pocity straty energie alebo dokonca až melanchólia. Človek s depresiou sa nedokáže radovať a nevie sa sústrediť. Ak trpíte depresiou, možno vám idú hlavou aj myšlienky na smrť alebo samovraždu.

Depresia môže, ale nemusí mať jasnú príčinu. Môže sa rozvinúť sekundárne pri iných zdravotných ťažkostiach alebo ako následok straty blízkeho človeka. Objavuje sa však aj takpovediac “z ničoho nič”. Blízke okolie potom nechápe vaše prežívanie a snaží sa vás presvedčiť o tom, že sa nemáte až tak zle a že život je vlastne krásny. Vás však tieto reči zraňujú ešte viac. Vzbudzujú vo vás totiž presvedčenie, že iní sa majú horšie a zvládajú to, zatiaľ čo vy si nedokážete užiť ani ten váš krásny život.

Depresia je ochorenie a vyžaduje si liečbu. V ľahších prípadoch môžu dočasne pomôcť príjemné aktivity s rodinou či s priateľmi. Ak však trpíte depresiou, spravidla po čase opäť skĺznete k nepríjemnému prežívaniu. Riešením je vyhľadanie odbornej psychologickej alebo psychiatrickej pomoci.

Zhrnutie namiesto záveru

Ak máte depku

 • ste smutný, ale viete sa potešiť veciam a činnostiam, ktoré máte radi
 • rozhovor s blízkym človekom vám aspoň trošku zlepší náladu
 • aj keď nemáte chuť, dokážete sa premôcť a splniť svoje povinnosti v práci či doma
 • poznáte príčinu svojej depky
 • vaša zlá nálada netrvá dlhšie ako dva týždne
 • horšie sa cítite v neskorších poobedných hodinách a večer, keď máte viac času na premýšľanie

Ak máte depresiu…

 • váš smútok trvá niekoľko týždňov
 • pocity smútku a beznádeje sú také silné, že sa vám ich darí zmierniť len na krátky čas, ak vôbec
 • nemáte chuť stretávať sa s ľuďmi, rozhovory sú pre vás skôr zaťažujúce
 • máte problém zvládať bežné denné činnosti
 • nedokážete sa poriadne sústrediť
 • najhoršie vám býva ráno po prebudení

„Samovražda je trvalé riešenie dočasného problému.“ (R. Williams) 

Depresívni pacienti niekedy vnímajú samovraždu ako jedinú možnosť ako sa zbaviť svojej strašnej bolesti. Nie je to pravda! Ak mávate myšlienky na samovraždu, neváhajte a bezodkladne vyhľadajte odbornú pomoc.