Balance Management

Nástroj ako spoznať sám seba

Menštruačná psychóza

Ako ste iste postrehli už zo samotného názvu, ochorenie, ktorému sa chcem dnes venovať sa týka výlučne žien, no medzi diagnózami ho nenájdete. Napriek tomu, že má toto ochorenie viac ako 150 ročnú históriu, dočítate sa o ňom iba na anglických stránkach, na ktoré prikladám link. (https://en.wikipedia.org/wiki/Menstrual_psychosis)

Testy nájdete TU.

Nikto netuší, koľko žien toto ochorenie postihuje, pretože psychóza sa väčšinou pripisuje schizofrénii, schizoafektívnej poruche alebo mánii. Sama by som netušila, že tento druh psychózy existuje, keby som nebola zvedavá, čo moju psychózu spúšťa. A tak som začala v mysli pátrať po tom, čo sa všetko udialo pred psychózou. Prišla som na to, že jediné čo moje psychózy spája, je menštruačný cyklus. Každá totiž nastúpila tesne pred ním. Odkedy si pamätám, trpím predmenštruačným syndrómom, ktorý sa v čase psychóz ešte zhoršil. Je to iba môj laický názor, no ak žena nemá psychickú pohodu, predmenštruačný syndróm dokáže prerásť až do psychózy, ktorá sa môže objavovať každý mesiac alebo v nepravidelných intervaloch. Podľa príspevku z wikipédie sa môže objaviť len zopár krát, no môže pretrvávať aj niekoľko rokov kým celkom zmizne. Podstatné je sledovať obdobie kedy psychóza nastupuje. Nie je to vôbec jednoduché, ak sa lekári na túto možnosť nezamerajú. Musím povedať, že som veľmi vďačná mojej ošetrujúcej lekárke, ktorá nevzala moje zistenie na ľahkú váhu a vyhľadala dostupné informácie v angličtine. Nakoľko nie je menštruačná psychóza samostatnou diagnózou, odporučili mi iba odsledovávať, kedy sa môj zdravotný stav zhoršuje. 

Niekoľko mesiacov po poslednej hospitalizácii som sledovala čo sa deje pred menštruáciou, aby som si potvrdila, že psychóza má tendenciu prichádzať práve vtedy. To už som, ale užívala antipsychotiká, ktoré ju zmiernili. Psychóza postupne vďaka liekom celkom zmizla, dokonca sa zmiernili aj príznaky predmenštruačného syndrómu. Samozrejme, že svoju úlohu zohrali medikamenty, ale aj zmena spôsobu života, zmena vnímania seba samej a každodenná práca na tom, aby som sa cítila lepšie. 

Dôvod, pre ktorý tento príspevok píšem je ten, aby sa okrem pacientov dostal aj k odbornej verejnosti. Som si totiž istá, že nie som ojedinelý prípad a keď nič iné, možno by určenie menštruačnej psychózy prispelo k presnejšej diagnóze, ktorá podľa mňa nie je zanedbateľná. Žijeme v dobe, kedy sa predmenštruačný syndróm u žien prejavuje naplno, sme pod stále väčším tlakom a výsledkom môžu byť až psychotické stavy. Bohužiaľ viac k tejto téme napísať neviem, nakoľko ju mám prebádanú iba z vlastných skúseností a k iným informáciám sa zatiaľ dopátrať neviem. Možno však aj tieto informácie budú pre niekoho dostačujúce a potrebné.

Autorka: Renata I. Jančeková