Balance Management

Nástroj ako spoznať sám seba

Karanténne opatrenia a závislosť na alkohole: ako sa brániť pred recidívou

Jedným z očakávaných dôsledkov korona-pandémie a súčasného núdzového stavu je aj nárast počtu závislých na alkohole. Ľudia sú „uväznení“ v domácnostiach a hoci sú bary a zábavné podniky zatvorené, obchody hlásia zvýšenú spotrebu alkoholu. Bohužiaľ, nielen toho v obsahu dezinfekčných prostriedkov. 

TEST pre relaps nájdete TU

Za najohrozenejšiu skupinu sú považovaní uzdravujúci sa alkoholici. Problém s pitím sa však netýka len ich. Závislosť sa rozvíja postupne a pri pravidelnom užívaní môže vzniknúť už za niekoľko týždňov. Prečo v tomto období pijeme viac a ako sa aj v čase núdze brániť pred recidívou?

Vnútorná dezinfekcia a odbúranie stresu

Ľudia si svoje pitie odôvodňujú. Vytvárajú si takzvané racionalizačné schémy, ktorými vysvetľujú sebe i okoliu, prečo pijú. Už samotná potreba hľadať odôvodnenie alebo ospravedlnenie však naznačuje problém. 

Súčasná situácia ponúka množstvo “dôvodov” napiť sa. Už v prvých týždňoch krízového stavu obletela Slovensko fáma o tom, že alkohol dezinfikuje nielen zvonku, ale aj zvnútra. Množstvo ľudí začalo svoje pitie vysvetľovať ako dezinfekciu dýchacích ciest a prevenciu proti nákaze. Ak máte alkohol na poprednom mieste v rebríčku hodnôt, veľmi ľahko si takúto informáciu zvnútorníte a začnete sa ňou riadiť. 

Karanténa a s ňou súvisiace obmedzenia v ďalších dňoch a týždňoch pandémie priniesli strach o zdravie, obavy z budúcnosti, úzkostné a depresívne stavy, ale aj sociálnu izoláciu či nudu. To všetko sú opäť “dôvody”, aby aj ľudia, ktorí za normálnych okolností nemajú s alkoholom problém alebo zvládajú abstinenciu, siahli po poháriku. Karanténne opatrenia znamenajú aj nižšiu sociálnu kontrolu. Človek, ktorý je doma, sa nemusí držať na uzde, aby bol ráno fit do práce. Nemá obavy z reakcie okolia. Dôsledkom môže byť zníženie až strata sebakontroly. Z večerného pohárika na uvoľnenie napätia sa postupne stanú dva, tri až človek začne popíjať aj počas dňa či dokonca ráno. Z príležitostného pitia sa stane škodlivé a odtiaľ je už len malý krôčik k závislosti.

Ako predchádzať recidíve

Recidíva uzdravujúceho sa alkoholika vôbec nie je zriedkavá, ale nie je ani nezvládnuteľná. Treba povedať, že zvýšený strach z recidívy je v tomto období úplne prirodzený a adekvátny. Najbežnejším spúšťačom recidívy je emocionálne rozrušenie alebo nepríjemná udalosť. V súčasnej krízovej situácii sú mnohí v neustálom napätí a neistote. Je preto namieste venovať zvýšenú pozornosť prevencii recidívy. 

  • Zachovajte si režim

Možno nechodíte do práce, máte home office, ste v karanténe alebo doma s deťmi. Napriek tomu si zachovajte svoj spánkový, ale aj denný a stravovací režim. Nepredlžujte deň do neskorej noci, ráno vstávajte v bežnom čase, dbajte na dostatok odpočinku a pravidelnosť stravy. Zachovajte si niektoré denné rituály, ktoré realizujete pravidelne v rovnakom čase.

  • Relaxujte

Pravdepodobne poznáte nejaké relaxačné techniky. Začnite ich v tomto období denne realizovať. Ak vám nevyhovuje nijaký z ucelených relaxačných programov, skúste aspoň oddych pri relaxačnej hudbe alebo jógu.

  • Rozprávajte sa s ľuďmi

Sociálny kontakt a podpora je to, čo teraz potrebujeme všetci. Oslovte svojich blízkych, rodinu, priateľov alebo sa obráťte na svojho terapeuta či podpornú skupinu. Ak to nie je možné osobne, kontaktujte sa telefonicky. Povedzte niekomu o svojich obavách, podeľte sa o svoje starosti.

  • Zamestnajte sa

Nuda je spúšťačom myšlienok na alkohol a túžby napiť sa. Ak sa v tomto období zvyknete nudiť, pretože nemôžete vykonávať svoje bežné činnosti alebo chodiť do práce, urobte si náhradný program. Vypracujte si časový plán na každý deň vopred. Zaraďte si do neho aktivity, ktoré vo vás dokážu aj v tomto období vyvolať príjemné emócie – choďte na prechádzku do prírody, spojte sa s priateľmi, pozrite si dobrý film, venujte sa prácam v záhrade, prečítajte si dobrú knihu, zabehajte si. Niektoré aktivity sa dnes dajú realizovať aspoň online – pozrite si koncert svojej obľúbenej kapely, prečítajte si cestovateľský blog alebo sa cez skype spojte s priateľmi.

  • Odpútate svoju pozornosť od alkoholu

Možno sa vám spontánne objavujú myšlienky na alkohol. Možno dokonca vo svojej hlave zvádzate boj napiť sa- nenapiť sa. Možno vás skľučuje myšlienka ako dlho sa dá vôbec abstinencia vydržať a či naozaj chcete v tomto pokračovať. Nehľadajte odpovede, zahoďte tieto myšlienky. Ak sa objavia, cielene odveďte pozornosť inde. Nejakým spôsobom si zamestnajte hlavu. Odpočítavajte od čísla 100 číslo 7, začnite lúštiť krížovku, vymenujte všetky farby, ktoré vidíte okolo seba v miestnosti alebo sa iným osvedčeným spôsobom mentálne odpútajte od myšlienok na alkohol.

  • Myslite na to, že baženie po pár minútach odznie

Možno sa u vás v tomto období objavujú stavy intenzívneho baženia. A možno je pre vás veľmi ťažké ich zvládať a nenapiť sa. Pomôže vám fakt, že trvajú vždy len pár minút. Ak tých niekoľko minút zvládnete, máte zas na nejaký čas vyhraté. Jednoducho to vydržte, snažte sa odpútať alebo zamestnať. Zvládnete to.

  • Prehrajte si celý film až do konca

Ak nadobúdate presvedčenie, že napiť sa je dobrý nápad, rozviňte si celý scenár. Dokedy to bude príjemné? Čo bude potom? Aké to bude mať dôsledky pre vás a pre vašu rodinu? Nechajte si pred svojim vnútorným zrakom prebehnúť tento film až do konca.