Benzodiazepíny a život s nimi
Viem, že tento príspevok bude pre mnohých ľudí dosť nepríjemný a mnohí z vás s ním nebudú súhlasiť. Ale to som ja, píšem čo mi príde na rozum a najradšej o týchto veciach píšem na rovinu bez prikrášľovania situácie. Každý dobre vie aká alarmujúca je situácia na Slovensku čo sa týka benzákov (spisovne benzodiazepínov, ale benzáky sú kratšie).
Sú to lieky prvej pomoci pri psychických problémoch. Mnohí ľudia ani netušia, že takéto lieky vo veľkom užívajú, pretože názov benzák im nič nehovorí. No určite poznáte taký Neurol, Lexaurin, Xanax či Diazepam. Ak chcete vedieť, či lieky, ktoré užívate patria medzi benzodiazepíny, stačí ak si zadáte do googlu Zoznam benzodiazepínov a ten vám nájde komplexný zoznam liekov, ktoré sem patria. Prečo, ale o týchto liekoch píšem. Práve v tomto momente sa necítim psychicky najlepšie a mohla by som siahnuť po týchto liekoch, aby prišla úľava od úzkosti, ktorá sužuje moje vnútro. Je tak jednoduché vziať si prvú tabletku, aby príznaky odozneli. Lenže úzkosť príde zase, možno o deň, týždeň či mesiac, ale objaví sa. A možno by sa vrátila hneď potom, čo by odozneli účinky lieku. Neviem, nechce sa mi to totiž skúšať. Ak totiž raz človek začne brať benzáky, má tendenciu stať sa na nich závislý. Áno, toto je to, čo robia benzáky s ľudským telom, s ľudskou psychikou, spôsobujú závislosť. Čo ma dosť zaráža je to, že tieto lieky bežne predpisujú obvodní lekári a dokonca v mnohých prípadoch aj obvodní psychiatri. Bohužiaľ je to smutná realita. Ľudia si často neuvedomujú, že tieto lieky im neprinesú dlhodobú úľavu. Ak trpíte úzkosťou či depresiou viac ako týždeň, mali by ste vyhľadať lekára, ktorý by vám mal predpísať lieky na dlhodobejšie užívanie. Nie sú totiž návykové a postupným vysádzaním, nespôsobujú abstinenčné príznaky, aké naopak benzáky spôsobujú, čo znamená, že ich musíte brať stále a zvyšovať dávky, pretože po pár dňoch prestane jedna účinkovať, treba dávku zvýšiť na dve, tri, päť. Poznám ľudí, ktorí berú aj osem benzákov denne a samozrejme už im neúčinkujú. Vôbec si neuvedomujú, že v priebehu pár mesiacov sa z nich stali závisláci. Bohužiaľ závislosť na týchto liekoch vzniká rýchlejšie ako závislosť na alkohole.
Benzák je zázračná tabletka asi tak ako alkohol či droga, keď odoznejú účinky, pôvodné problémy sa vrátia. Ja osobne som užívala benzáky pri ťažkom stave, keď som bola hospitalizovaná a to pod prísnym dohľadom lekárov. Sami lekári mi povedali, že ich nesmiem užívať dlhšie ako dva týždne a tým sa aj riadili. Postupne mi dávku benzákov znižovali až mi ju celkom vysadili. Benzáky by sa totiž mali podávať v tých ťažších prípadoch ako podporné lieky k dlhodobejšej liečbe celkom inými liekmi.
Či ste závislí na benzákoch viete zistiť celkom jednoducho. Siahnete po nich v momente keď sa necítite komfortne? Skracuje sa doba medzi dvomi tabletkami? Zvyšujete si samovoľne dávky, pretože máte pocit, že tie nižšie už nezaberajú? Užívate benzáky dlhšie ako tri týždne? Asi by ste sa mali zamyslieť nad tým, čo s tým urobíte, pretože toto naozaj nie je vhodné riešenie akéhokoľvek problému. Problémom závislého človeka je, že si svoju závislosť len sťažka dokáže pripustiť, nieto priznať. No chcem apelovať na tých, ktorí už majú túto skúsenosť s benzákmi, aby vyhľadali pomoc. Netuším či sa dá benzákov zbaviť ambulantne, no v každom prípade je celkom vhodným riešením krátkodobá hospitalizácia, kde vás postupne nastavia na iné lieky, na ktorých nevzniká závislosť a navyše vám kvalitnejšie pomôžu riešiť problém či už s úzkosťou alebo depresiou.
Lieky na duševné ochorenie nemajú sami o sebe zázračnú moc, je potrebné, aby ste riešili aj jadro problému, čiže duševno. S tým vám môže pomôcť psychoterapia, ktorá je pri duševných problémoch jednoducho nevyhnutnou súčasťou a psychohygienou. Viem, že v mnohých ľuďoch vládnu predsudky, no keď to človek sám nezvláda, mal by sa jednoducho otriasť a vyhľadať pomoc. Kohokoľvek, komu dôveruje, kto s ním tie predsudky zvládne.
Ak ste sa k benzákom zatiaľ nedostali, radšej sa im obkľukou vyhnite a ak vám ich niekto predpíše ambulantne, skúste si pýtať iné lieky, máte na to právo. Benzáky váš problém nevyliečia, ešte vám ich zopár pridajú.
Autorka: Renata I. Jančeková
Lieky a ich dávkovanie vždy konzultujte s lekárom. Lieky nie sú alternatívou ale základom liečby, vždy sa riaďte pokynmi lekára.